11 Ekim 2013 Cuma

Sevgi

Sevmek ve sevilmek... İnsanların en çok olmasını istediği ve en çok korktukları şey... Sevdiği zaman kaybetmekten korkar, sevildiği zaman da sevginin büyüklüğünden korkar insan.

Akıllarından geçen cümleleri bir kenara bırakıp, güzelliğini yaşamazlar. Hep sorular sorular...

Hakediyor muyum acaba?
Ne yaptım bu sevgiyi hakedecek?
Daha çok sevilmeyi haketmıyor mu?

Neden haketmeyesin? O an aklından geçen cümleler neler? Karşındaki senin hakettiğini düşünmüş te sen neden haketmediğini düşünüyorsun? Madem böyle bir soru geçiyor aklından, haket o zaman. Bir başkasının hakedeceğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?

Neden bu sevgiyi haketmek için ekstra birşey yapman gerektiğini düşünüyorsun? Yapman gereken birşeyler mi var? Neden yapmıyorsun o zaman? Karşındaki sende birşeyler görmüş ki seviyor. Neyi zorluyorsun? Neden illa birşey bulmaya çalışıyorsun? Hiçbir şey yapmadığını düşünüyorsan yap o zaman. Neyi bekliyorsun?

Daha çok sevilmeyi hakettiğini düşünüyorsan sev o zaman. Neden bunu bir başkasının sağlaması gerektiğini düşünüyorsun ki? Başka bir adamın daha çok seveceğini nereden biliyorsun? Üzmeyeceğinden nasıl bu kadar eminsin? Bunca zaman birşeyler yolunda gitmemiş ki seninle değil mi? Ee o zaman?

Sevdiğiniz kişiyi başkalarının kollarına, daha iyisini hakediyor adı altında bırakmak ne kadar mantıklı? Bir başkasının sizden farkı ne? Sizin, kendinize göre yeterince sevmediğinizi neden bir başkası daha çok sevsin? O kişi sizden daha mı çok sevgiyi hakediyor sizce? Neden? Neden sizden daha iyi? Onun eksileri olmayacak mı? Sizden daha mı az eksisi olacak? Nereden biliyorsunuz?

Herkesin bu hayatta eksileri ve artıları var. Sizde eksi olan başkasında artıysa sizde artı olan da başkasında eksi oluyor. Belirli bir yaşın üzerinde, birkaç ilişki yaşamış herkes bilir bunu. Başkalarının kollarına göndermek çözüm olsaydı sizin  çözüm olmanız gerekirdi. Daha çok sevgiyi hakettiğini düşünüyorsanız daha çok sevin. daha iyi şeyleri hakettiğini düşünüyorsanız o zaman daha iyi şeyler sunun. Bir başkasından gelecek olanları isteseydi zaten onunla beraber olurdu. Sizi istedi ki sizinle beraber oldu. Siz yapabileceklerinizi yapın, bırakın gerisi ona kalsın.

Sevmenin ve sevilmenin güzelliklerini yaşayın. Tadına varın. Fikrinizi tabi ki söyleyin ama karşınızdakinin yerine düşünmeyin. Sizin daha iyisini hakettiğinizi düşündüğünüz kişi sizinle ise bunun sizi daha mutlu etmesi gerekmez mi? İnsanlar hep olumsuza odaklı. Siz farklı olun. İnsanların mutsuz olmasının sebebi sadece kendileri. Siz mutluluğu yaşayın.

Bir insanın, istediği insanla mutlu olması kadar güzel birşey yok. Bırakın karşınızdaki de siz de bunun keyfine varın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder